MAPA OPADÓW ŚNIEGU – GDZIE PADA ŚNIEG?

Gdzie teraz pada śnieg? Czy w najbliższym czasie powinienem spodziewać się opadów śniegu w moim regionie? Jeśli tak, to ile śniegu powinienem przewidzieć w ciągu najbliższych kilku godzin? Odpowiedź na te pytania, dostarczy nasz najnowszy radar opadów śniegu dla Polski, Europy i świata! Na mapie pokrywy śnieżnej znajdziesz informacje o ilości opadów w nadchodzących godzinach. Możesz również dowiedzieć się, jak silne będą opady śniegu w Twojej okolicy. Dodatkowo zapewniamy przegląd aktualnego poziomu śniegu w górach Polski i Europy. Przegląd można znaleźć na mapie pokrywy śnieżnej.

Radar śniegu w Polsce

Mapa pokrywy śnieżnej

Zaplanowałeś urlop w górach? Chciałbyś sprawdzić aktualną pogodę na nartach, aby dowiedzieć się, czy wystarczy śniegu na wyjazd na stoki narciarskie? Użyj mapy pokrywy śnieżnej dla Polski i Europy. Tutaj dowiesz się na pierwszy rzut oka, czy w regionach górskich należy spodziewać się opadów śniegu. Radar opadów śniegu pokaże również ile śniegu pada obecnie w danym regionie i jak duża jest jego głębokość.

Jak czytać mapę opadów śniegu?

Wszystkie obszary, w których spodziewane są opady śniegu, radar opadów śniegu pokaże na mapie w kolorze. Kolory wahają się od niebieskiego i zielonego dla lekkich opadów śniegu do fioletu. Na obszarach oznaczonych kolorem fioletowym w ciągu najbliższych kilku godzin można spodziewać się świeżego śniegu o wysokości przekraczającej jeden metr. W niektórych przypadkach obfitym opadom śniegu towarzyszy burza z piorunami (tzw. „zamieć”). Ta burza jest również oznaczona symbolem błyskawicy na mapie. Poza tym mapa pokrywy śnieżnej oferuje inne przydatne funkcje. Używając kursora w lewym dolnym rogu mapy pokrywy śnieżnej, możesz wizualizować przyszły przebieg opadów śniegu. Pozwala to stwierdzić, jak zmienią się opady w ciągu najbliższych 36 godzin i czy należy spodziewać się opadów śniegu w Twoim regionie w ciągu najbliższych kilku godzin. Możesz po prostu przesunąć znacznik śniegu w żądane miejsce za pomocą myszy (lub na telefonie komórkowym: przytrzymaj palcem białą kropkę znacznika), zobaczysz wtedy, ile śniegu możesz się spodziewać w ciągu najbliższych 12 godzin.

Jak w praktyce działa radar śniegu?

Funkcja radaru opadów (radar opadów śniegu lub deszczu) jest zawsze taka sama. Za pomocą stacji radarowej do chmur wysyłane są mikrofale. Te wiązki radarowe są wysyłane z powrotem do stacji radarowej przez kropelki wody w chmurze. Im więcej fal radarowych trafia z powrotem do stacji pomiarowej, tym więcej wody znajduje się w chmurze. W zależności od temperatury na ziemi i w powietrzu można przewidzieć, czy spadnie deszcz, czy śnieg. Korzystając z tej techniki pomiarowej, można stworzyć dokładny obraz aktualnego obszaru opadu i stale go aktualizować w ciągu zaledwie kilku sekund. Oprócz mapy pokrywy śnieżnej w ten sam sposób działają radar chmur, radar deszczu czy radar burz.

Dlaczego śnieg jest biały?

Biały kolor śniegu zależy od konkretnego kształtu płatka śniegu. Pod mikroskopem płatki śniegu wydają się przezroczyste. Jednak, gdy światło słoneczne pada na płatki śniegu, światło to jest kilkakrotnie załamywane przez specjalny kształt płatka i odbijane przez powietrze uwięzione w płatku śniegu. Dlatego dla ludzkiego oka płatek śniegu wydaje się biały.

Dlaczego śnieg się błyszczy?

Błysk na śniegu można również przypisać odbiciu światła przez kryształki lodu. Najwyższa warstwa pokrywy śnieżnej, z niezliczonymi płatkami śniegu, odbija światło bezpośrednio do naszych oczu i bez dalszego załamania. Z tego powodu widzimy różne migające plamy na śniegu, gdy się po nim poruszamy.

Dlaczego płatki śniegu są sześciokątne?

Kształt śniegu jest związany ze specjalną strukturą cząsteczki wody: ze względu na ładunek elektryczny pojedynczych atomów, cząsteczki te mogą układać się tylko w sześciokąt lub pod kątem 60 lub 120 stopni. Ten sześciokątny kształt pozwala cząsteczkom wody bardzo skutecznie formować się w kryształ.

Dlaczego śnieg skrzypi, gdy po nim chodzisz?

Skąd bierze się to skrzypienie i pękanie podczas chodzenia po śniegu? Zasadniczo nie słyszysz nic poza pękaniem pojedynczych kryształków lodu na śniegu. Im zimniejszy śnieg, tym jest generowany silniejszy dźwięk.

Dlaczego śnieg topi się pod wpływem soli?

Sól powoduje, że temperatura zamarzania wody nie wynosi już 0 stopni, ale jest znacznie niższa. Woda po dodaniu soli wymaga znacznie niższych temperatur, aby zamienić się w śnieg i lód. Sól przeszkadza w tworzeniu się kryształków lodu, rozszczepiając film wodny i rozpuszczając cząsteczki wody.

radar opadów
Radar opadów śniegu

Czy ta strona była dla Ciebie przydatna?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba opinii: 45

Na razie nie ma głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Jaka pogoda na jutro?