MAPA CHMUR I ZACHMURZENIA

Planujesz wycieczkę i chcesz cieszyć się słońcem i błękitnym niebem? W takim razie powinieneś najpierw sprawdzić radar chmur i spojrzeć na naszą mapę zachmurzenia! Korzystając z tego radaru pogodowego, możesz uzyskać przegląd aktualnego zachmurzenia w swoim regionie i szybko dowiedzieć się, czy możesz złapać promienie słońca. Dzięki prognozie zachmurzenia na najbliższe kilka godzin możesz zobaczyć, jak będzie się rozwijać zachmurzenie. Jeżeli liczysz na piękną, bezchmurną pogodę to nasza mapa zachmurzenia jest odpowiednia, aby zapewnić wgląd w aktualne zachmurzenie. Sprawdź aktualne zachmurzenie nad Polską na naszej mapie online i zobacz gdzie są chmury! Radar chmur w prosty sposób pokazuje gdzie są chmury deszczowe w Polsce, Europie i na świecie.

Gdzie jest pochmurno? Gdzie świeci słońce?

Na naszej mapie zachmurzenia, obszary chmur są widoczne dla Ciebie za pośrednictwem szaro-białego koloru. Im bielsze i wyraźniejsze zabarwienie, tym gęstsza jest tu pokrywa chmur. Szanse na dostrzeżenie słońca w tym obszarze są więc bardzo małe. Odwrotnie, szary obszar wskazuje na stosunkowo lekką zachmurzenie z okazjonalnym nasłonecznieniem.

Za pomocą przycisku w prawym górnym rogu mapy zachmurzenia możesz wybrać rodzaj zachmurzenia. Możesz rozróżnić chmury wysokie, średnie i niskie. Aby to zrobić, po prostu kliknij odpowiedni przycisk. Za pomocą kursora w lewym dolnym rogu mapy zachmurzenia możesz wizualizować przyszły przebieg chmur. Dzięki temu dowiesz się, jak zmieni się zachmurzenie w ciągu najbliższych 36 godzin. Przesuń znacznik chmur za pomocą myszy (smartfon: po prostu dotknij palcem białej kropki znacznika) do obszaru docelowego i sprawdź, jak prawdopodobne jest, że niebo będzie tam zachmurzone.

Jak wykryć chmury deszczowe?

Oprócz informacji o zachmurzeniu nasz radar informuje również, gdzie występuje zachmurzenie w połączeniu z opadami. Opady można również rozpoznać po kolorowym cieniowaniu na mapie zachmurzenia. Podczas gdy kolor niebieski oznacza słabe opady, to obszary w kolorze czerwonym/fioletowym będą obfitować w silne opady deszczu i gradu. Nasz radar opadów z prognozą opadów znajdziesz tutaj.

Jakie są rodzaje chmur na mapie zachmurzenia?

Poza ogólnym zachmurzeniem możesz również filtrować według typu lub wysokości chmury. Aby to zrobić, po prostu kliknij przycisk „Chmury” w prawym górnym rogu mapy. Następnie możesz wybrać, czy radar chmur ma wyświetlać niskie, średnie czy wysokie chmury.

Jak tworzą się chmury?

Codziennie widzimy je unoszące się po niebie nad naszymi głowami – a jednak wiele osób wie o nich bardzo mało. Rodzajów chmur jest bardzo wiele, od nieszkodliwej chmury welonowej, która unosi się na ciemnoniebieskim letnim niebie, po wielką chmurę burzową, która szybko powoduje efekt ochłodzenia. Wszystkie chmury mają jedną wspólną cechę: składają się z wody, a dokładniej z pary wodnej. Para ta jest wytwarzana przez promieniowanie słoneczne, które powoduje parowanie wody w jeziorach, rzekach i innych otaczających nas zbiornikach wodnych. Po odparowaniu woda szybko unosi się w górę wraz z ciepłym powietrzem. Gdy już tam dotrze, para wodna zaczyna się skraplać. Wynika to z temperatury otaczającego powietrza, która nadal spada wraz ze wzrostem wysokości. Kondensacja pary wodnej prowadzi następnie do stopniowego tworzenia kolejnych małych kropelek wody, co pozwala na tworzenie się chmury.

Ciekawe fakty o chmurach

Wysokość chmur zawsze zależy od natężenia promieniowania słonecznego i ilości pary wodnej. Małe chmury poruszają się na wysokości około 3 km, podczas gdy chmury burzowe na obszarach o wysokim promieniowaniu słonecznym mogą osiągnąć wysokość nawet 14 km. Dla porównania: kiedy lecisz samolotem na wakacje, znajdujesz się na wysokości około 10 do 11 km. W praktyce samoloty często zmieniają swój pierwotny kurs, aby uniknąć chmur burzowych i wynikających z nich turbulencji. Dlatego następnym razem, gdy będziesz w drodze na wakacje, możesz skorzystać z naszego radaru chmur, aby z wyprzedzeniem sprawdzić, czy wysokie chmury przecinają Twoją drogę na trasie podróży. Do tego celu nadaje się również nasz radar burzowy.

radar opadów
Radar chmur

Jaka pogoda na jutro?