RADAR BURZ – GDZIE JEST BURZA?

Błyskawice (ang. lightning) są widowiskowe, ale stanowią też zagrożenie. Nic więc dziwnego, że wiele osób się ich obawia. Burza może spowodować liczne szkody. Wiążą się z nią silne podmuchy wiatru (sprawdź: radar wiatru) oraz intensywne opady deszczu (sprawdź: radar opadów). Warto wobec tego śledzić na bieżąco aktualne warunki pogodowe, aby móc się odpowiednio przygotować na nadchodzące zmiany. Jeśli ktoś chce sprawdzić, gdzie są burze dziś w nocy albo gdzie potencjalnie będą jutro, to z pomocą przychodzi radar burz online. Jest to bardzo praktyczne narzędzie, które na bieżąco monitoruje rozmaite czynniki atmosferyczne i jest w stanie przewidzieć, kiedy i w jakim miejscu pojawią się wyładowania atmosferyczne. Szukaj gdzie jest burza w Polsce i w wybranych regionach na świecie!

MAPA BURZOWA EUROPY

RADAR BURZ BLITZ – BLITZORTUNG

W czym pomoże radar burz? ⛈

radar burzowy

Burza może pojawić się w różnych rejonach kraju, ale zwykle można ją przewidzieć. Służy do tego radar burz. Za jego pomocą można szybko sprawdzić, czy nie zbliżają się jakieś zagrożenia pogodowe.

Nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy na temat meteorologii, aby być w stanie odczytać informacje znajdujące się na mapie burzowej. Znika też potrzeba instalowania jakiegoś specjalnego programu na komputerze lub ściągania aplikacji na urządzenie mobilne. Wystarczy dostęp do Internetu, aby każdy mógł dowiedzieć się, czy w kierunku miejsca jego zamieszkania nie zbliża się burza.

Jak działa radar burzowy? ⚡️

gdzie jest burza?

Jak wiadomo, wyładowania atmosferyczne mogą być bardzo niebezpieczne. Zaleca się nawet niekorzystanie z niektórych urządzeń elektronicznych, aby zniwelować do minimum ryzyko padnięcia ofiarą pioruna. W przypadku radarów burzowych można liczyć na bardzo precyzyjne wyniki, gwarantują one wysoką dokładność wyładowań. Informacje są cały czas aktualizowane, więc można śledzić mapę burzową w czasie rzeczywistym, na żywo. Postęp technologiczny sprawił, że obecnie nie trzeba opierać się na domysłach. Za pomocą radaru burz można dokładnie sprawdzić miejsce i czas wyładowań atmosferycznych. Radar wskazuje, w jakiej odległości znajduje się burza i kiedy dotrze ona do konkretnej miejscowości.

Znajomość aktualnej lokalizacji frontu burzowego ma ogromne znaczenie i to nie tylko dla osób, które lubią oglądać komórki burzowe. Burza potrafi popsuć plany, szczególnie jeśli ktoś planuje spędzić czas na świeżym powietrzu, zorganizować imprezę. Problem z burzą pojawia się najczęściej latem, ale w okresie przejściowym, czyli wiosną i jesienią, również nie brakuje wyładowań atmosferycznych. Z radarem burz łatwiej jest zaplanować swój harmonogram dnia. Trudno mówić o udanym wypoczynku, jeśli trafi się na burzę, z którą wiążą się duże i często wręcz skrajne zmiany pogodowe. Informacje podawane w radiu i telewizji nie są precyzyjne. Nie trzeba czekać na kolejną prognozę pogody, aby dowiedzieć się tego, czy może pojawić się burza, gdzie i kiedy. Dostępna w Internecie mapa burzowa to skarbnica wiedzy o nadchodzących wyładowaniach atmosferycznych. Zaletą radarów burz jest to, że dostarczają aktualne informacje i można liczyć na szybkość ich przekazu. Nie trzeba martwić się niemiłą niespodzianką w postaci burzy.

Gdzie występują burze w Polsce?

mapa burzowa polski

Mapa burzowa jest dostępna przez całą dobę, można ją przejrzeć w dowolnym momencie i miejscu. Trzeba mieć tylko urządzenie z dostępem do Internetu. Większość osób nie rozstaje się ze smartfonem, a to właśnie dzięki niemu można na bieżąco monitorować warunki pogodowe. Wiedza na temat tego, kiedy i gdzie ma pojawić się burza, umożliwia odpowiednie przygotowanie się na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Niezwykle ważne jest to, aby ochronić swoich bliskich przed nagłymi zmianami pogodowymi. Staje się to jednak możliwe wyłącznie wtedy, gdy jest się świadomym zagrożenia. Nie tylko ludzie boją się burzy, dotyczy to także zwierząt. Im również grozi niebezpieczeństwo, dlatego warto regularnie monitorować stan pogody, sprawdzać mapę burzową. Będzie można przygotować się na spokojnie, bez wprowadzania paniki. Pośpiech i strach nie są dobrymi doradcami. Radar burz pozwala uniknąć nieudanego wyjścia ze znajomymi, przyjęcia weselnego. Wiedząc, że konkretnego dnia i o określonej godzinie mogą wystąpić wyładowania atmosferyczne, można zabrać ze sobą odpowiednie ubrania i akcesoria.

Co możemy zaobserwować na mapie burzowej?

Mapa burzowa

Pojedyncze „zdarzenie” wykryte przez sieci o częstotliwości radiowej (RF), jest naukowo definiowane jako uderzenie (błyskawica). Dlatego na naszych mapach pokazujemy lokalizację uderzeń piorunów. Na naszych mapach w czasie rzeczywistym często zobaczysz wiele kresek pojawiających się prawie w tym samym czasie na małym obszarze. Całe to wydarzenie nazywa się błyskawicą. Błyski mogą mieć do ~40 uderzeń (zwykle 3), dlatego wydają się migotać. Wszystkie inne słowa, takie jak „wyładowanie” i „uderzenie” są bardziej ogólne i nie są formalnie związane z naukową terminologią błyskawicy. Słowo „uderzenie” jest zwykle używane w odniesieniu do błyskawicy od chmury do ziemi.

Jaki jest najdokładniejszy radar burzowy?

najdokładniejszy radar burzowy

Pogoda jest bardzo zmienna, dlatego należy bazować wyłącznie na najnowszych danych, a właśnie takie dostarcza radar burz. W okresach przejściowych szczególnie trudno jest przewidzieć pogodę. Nawet eksperci mają z tym problem. W przypadku radaru burzowego można liczyć na wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Wszystkie informacje są zawsze najnowsze i zgodne z prawdą. Na podstawie mapy burzowej można śledzić to, w którym kierunku przemieszczają się masy powietrza i czy są przewidziane jakieś wyładowania atmosferyczne w najbliższej okolicy. Jest to świetne narzędzie dla urlopowiczów, wędkarzy, kierowców, działkowców, imprezowiczów. Tysiące detektorów cały czas śledzi przemieszczanie się frontów burzowych. Wiarygodność danych utrzymuje się na poziomie co najmniej kilometra od miejsca wyładowania atmosferycznego.

Kim są i jak pracują łowcy burz?

łowcy burz

Podczas gdy większość ludzi ucieka i poszukuje schronienia przed burzami, łowcy burz biegną w ich kierunku, a wielu zadaje sobie pytanie co oni tak właściwie robią? Pogoń za burzą oznacza zazwyczaj ściganie się z czasem w trudnych warunkach pogodowych. Według National Geographic łowcy burz analizując mapy burzowe, potrafią z dużą dokładnością przewidzieć, gdzie pojawi się tornado, uderzy huragan czy wystąpi intensywna burza z piorunami.

Większość łowców burz to meteorolodzy, którzy badają i przewidują wzorce pogodowe. Przewidują, gdzie i kiedy może wystąpić konkretna burza. Analizują przeszłe i aktualne dane, aby określić dokładną lokalizację nowego zjawiska pogodowego. Wykorzystują również wizualizację, analizując mapy burzowe i widoczne na nich wzory obejmujące chmury burzowe. Zwykle korzystają z różnych źródeł do przewidywania pogody, takich jak codzienne prognozy, mapy satelitarne i radarowe, mapy temperatur i punktów rosy, modele komputerowe, wykresy wiatru oraz zegarki i informacje ostrzegawcze. Obserwatorzy burz wykorzystują różne urządzenia, w tym komputery, satelity, przenośne stacje pogodowe, globalne systemy pozycjonowania (GPS), kamery wideo i anemometry do pomiaru wiatru. W zależności od obszaru występują pewne pory roku, w których burzowa pogoda występuje najczęściej.

Głównym zadaniem łowców burz jest zbliżenie się do burzy, jej obserwacja i zbieranie danych. Po dokładnej analizie danych łowcy burz udają się do regionu, w którym może wystąpić dana burza i stale przeglądają prognozę pogody w oczekiwaniu na pojawienie się burzy. Często pracują w zespołach o odrębnych obowiązkach, takich jak nawigacja, monitorowanie radia lub innego sprzętu oraz obserwacja terenu. Wielu łowcom burz towarzyszą ekipy informacyjne i filmowcy, aby uchwycić burze na filmie dla późniejszych celów naukowych, informacyjnych lub rozrywkowych.

radar burz
Radar burz

Pogoda – Radar burz Polska

Sprawdź również inne mapy radarowe z obszaru Polski, w tym m.in:

Czy ta strona była dla Ciebie przydatna?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba opinii: 51

Na razie nie ma głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.