AKTUALNE TRZĘSIENIA ZIEMI W POLSCE I NA ŚWIECIE
Na naszej planecie jest wiele obszarów trzęsień ziemi, na których ziemia regularnie się trzęsie. Te trzęsienia ziemi są bardzo niebezpieczne. Z jednej strony mogą uszkodzić, a nawet całkowicie zniszczyć domy i budynki. Innym wielkim niebezpieczeństwem są fale pływowe, które mogą wystąpić podczas podwodnego trzęsienia ziemi. Te fale pływowe zniszczyły duże obszary w Indonezji w 2004 r. i Japonii w 2011 r.
Z tego powodu ważne jest, aby zawsze być dobrze przygotowanym na trzęsienie ziemi. Często trzęsienie ziemi zapowiada się z wyprzedzeniem. Na naszej mapie trzęsień ziemi możesz zobaczyć w czasie rzeczywistym, gdzie na świecie jest lub miało miejsce trzęsienie ziemi w ostatnim czasie. Czy jesteś gotowy, aby odkryć trzęsienia ziemi na naszej mapie?
Mapa trzęsień ziemi na żywo pokaże trzęsienia ziemi, które miały miejsce w ciągu ostatniej godziny, ostatnich 24 godzin i ostatnich 7 dni. Rozmiar kręgów rośnie wraz z siłą trzęsienia ziemi.
Gdzie miało miejsce trzęsienie ziemi w ostatnich godzinach i dniach?
Na mapie za pomocą koła zaznaczono epicentrum trzęsienia ziemi. Epicentrum to miejsce, w którym trzęsienie ziemi było najsilniejsze. Ta lokalizacja znajduje się bezpośrednio nad ogniskiem trzęsienia ziemi. Im większy okrąg pojawia się na mapie, tym silniejsze było trzęsienie ziemi. Pozwala to na pierwszy rzut oka zobaczyć, jak silne było trzęsienie ziemi.
Kolor punktu na mapie informuje o tym, kiedy było trzęsienie ziemi:
- czerwony: to trzęsienie ziemi miało miejsce w czasie rzeczywistym lub ma nie więcej niż godzinę.
- niebieski: trzęsienia ziemi oznaczone niebieską kropką są starsze niż jedna godzina i mają maksymalnie 24 godziny.
- żółty: te trzęsienia ziemi są starsze niż 24 godziny, ale nie starsze niż 7 dni.
Klikając w punkt (trzęsienie ziemi) dowiesz się więcej o sile trzęsienia, dokładnym czasie, głębokości epicentrum i lokalizacji do najbliższego większego miasta.
Czym są trzęsienia ziemi?
Trzęsienie ziemi to drżenie ziemi, które występuje, gdy skorupa ziemska przesuwa się. Te wstrząsy pojawiają się, gdy płyty tektoniczne przesuwają się, nagle uwalniając energię. W sumie skorupa ziemska składa się z siedmiu dużych płyt, zwanych również płytami kontynentalnymi. Oprócz płyt kontynentalnych istnieje ponad 50 mniejszych płyt. Duża liczba płyt sprawia, że trzęsienia ziemi występują regularnie. Jednak większość wszystkich trzęsień ziemi nie jest zauważana przez nas, ludzi, ponieważ są one bardzo słabe.
Czy w pobliżu mnie jest trzęsienie ziemi?
Trzęsienia ziemi występują szczególnie często na granicach płyt. Jak już wspomniano, większość trzęsień ziemi można zmierzyć tylko za pomocą specjalnych urządzeń, sejsmografów. Dopiero od siły 3 w skali Richtera trzęsienie ziemi staje się zauważalne. Aby tak się jednak stało, musisz również znajdować się bezpośrednio nad epicentrum trzęsienia. Jeśli chcesz wiedzieć, czy w Twojej okolicy występuje trzęsienie ziemi, miej oczy otwarte, aby zobaczyć czerwone kółko na mapie trzęsienia ziemi na żywo. Jeśli pojawi się to na mapie, masz pewność, że trzęsienie ziemi właśnie miało miejsce w Twojej okolicy lub miało miejsce w ciągu ostatnich 60 minut.
Dlaczego występują trzęsienia ziemi?
Trzęsienie ziemi prawie zawsze występuje na granicy dwóch płyt kontynentalnych. Płyty te są w ciągłym ruchu i ocierają się o siebie. Na tych granicach płyt często powstają również wulkany. Jednak ruch płyt nie odbywa się równomiernie i powoduje bardzo duże napięcie. W pewnym momencie napięcie między płytami staje się tak duże, że nie można go dłużej utrzymać i błyskawicznie się uwalnia. W rezultacie płyty ziemskie przesuwają się natychmiast, uwalniając bardzo dużą ilość energii, która objawia się w postaci trzęsienia ziemi.
Jak daleko odczuwalne jest trzęsienie ziemi?
Kiedy trzęsienie ziemi osiąga wielkość większą niż 7 w skali Richtera, wstrząsy wciąż można wyczuć kilka tysięcy kilometrów dalej. W przypadku trzęsienia ziemi o sile 9 lub większej duże obszary kraju są nawet poważnie niszczone w promieniu 1000 kilometrów. Jednak tak silne trzęsienie ziemi występuje średnio tylko co 30-40 lat.
Jaka jednostka jest używana do pomiaru wielkości trzęsienia ziemi?
W związku z ogromem trzęsienia ziemi na pierwszy plan wysuwa się jedna skala: skala Richtera. Nazwana na cześć wynalazcy i sejsmologa Charlesa Francisa Richtera, służy do pomiaru wielkości trzęsienia ziemi. Magnituda trzęsienia ziemii, często nazywana skalą Richtera, obejmuje zakres do 10 magnitud, ale najsilniejsze trzęsienie ziemi może mieć tylko 9,5 magnitudy, ponieważ skorupa ziemska nie może magazynować, a następnie uwalniać więcej energii.
Jaką odległość mogą pokonać fale tsunami po trzęsieniu ziemi?
Bardzo wielkie niebezpieczeństwo niesie nie tylko samo trzęsienie ziemi, ale także wynikające z niego fale tsunami. Powstają one podczas podwodnego trzęsienia ziemi, gdy dno morskie gwałtownie się podnosi, przesuwając masy wody. Impuls ten powoduje powstanie fali tsunami, która przedziera się przez ocean prawie niezauważona, osiągając prędkość ponad 800 kilometrów na godzinę. Dopiero w pobliżu wybrzeża rozwijają się widoczne fale, ponieważ woda jest spiętrzana przez zmniejszającą się głębokość morza. Fale mogą w ciągu kilku godzin pokonywać odległości kilku tysięcy kilometrów. Na przykład w przeszłości mniejsze fale tsunami wywołane przez trzęsienie ziemi w Japonii po kilku godzinach docierały na zachodnie wybrzeże USA i powodowały niewielkie szkody.
Ile trzęsień ziemi występuje każdego roku?
W ciągu roku dochodzi do 140 000 trzęsień ziemi. Ta liczba obejmuje trzęsienia ziemi odczuwane przez ludzi. Liczba trzęsień ziemi, które nie są odczuwalne, jest prawdopodobnie znacznie większa, ale nie jest znana.
Jak budowane są budynki odporne na trzęsienia ziemi?
Istnieje kilka podejść do budowania budynków odpornych na trzęsienia ziemi. Jednym ze sposobów jest zbudowanie domu na dużej płycie podłogowej z dużą poduszką powietrzną pod spodem. Po zarejestrowaniu trzęsienia ziemi poduszka powietrzna nadmuchuje się, wypychając dom na 3 centymetry w powietrze, a tym samym pochłaniając wstrząsy ziemi. Dodatkowo tłumiki drgań w fundamencie oraz, w przypadku wieżowców, duże wahadła są również wykorzystywane do pochłaniania ruchów gruntu.
Co powinienem zrobić w przypadku trzęsienia ziemi?
Jeśli podczas trzęsienia ziemi znajdujesz się w domu, powinieneś natychmiast poszukać schronienia przed spadającymi przedmiotami i schować się np. pod solidnym stołem. Powinieneś także zachować odpowiednią odległość od okien, ponieważ mogą się rozbić i spowodować obrażenia. W żadnym wypadku podczas trzęsienia ziemi nie wolno używać wind ani klatek schodowych. Zamiast tego szukaj schronienia w sposób opisany powyżej i nie wychodź z budynku w panice. Jeśli jesteś na zewnątrz budynku, zdecydowanie nie powinieneś szukać schronienia w budynku, ale trzymaj się od nich w odpowiedniej odległości. Ponadto należy unikać słupów energetycznych, mostów, drzew i linii brzegowych. Często po trzęsieniu ziemi mogą nastąpić inne wstrząsy wtórne. Z tego powodu opisane powyżej środki ochronne należy stosować przez dłuższy czas (kilka minut).
Jak można mierzyć trzęsienie ziemi?
Siłę trzęsienia ziemi mierzy się za pomocą sejsmografu.
Jaka pogoda na jutro?
Sprawdź również nasze pozostałe prognozy pogody i mapy radarowe z obszaru Polski, Europy i Świata:
- Pogoda satelitarna
- Radar opadów
- Radar lotów
- Mapa trzęsień ziemi
- Pogoda godzinowa
- Radar burz
- Radar pociągów
- Stan rzek
- Mapa temperatur
- Radar chmur
- Radar statków
- Mapa pożarów
- Ciśnienie atmosferyczne
- Radar wiatru
- Mapa fotoradarów
- Temperatura w Bałtyku
- Biomet
- Radar opadów śniegu
- Mapa smogu
- Mapa promieniowania