Jak zatrzymać topnienie lodowców?

Jesteś tutaj, ponieważ szukasz sposobu na powstrzymanie topnienia lodowców? Jesteś we właściwym miejscu!

Co to jest lodowiec?

Lodowiec to gęsta masa poruszającego się śniegu uformowana na lądzie, ale stale poruszająca się pod wpływem własnego ciężaru i grawitacji. Dzieje się tak, gdy opady śniegu w tym sezonie przekraczają ablację i są ściskane w lód lodowcowy przez wiele lat, zwykle stuleci. Zwykle można je znaleźć na Antarktydzie na biegunie południowym i na Grenlandii na biegunie północnym.

Rodzaj H2O występujący w śniegu jest bardzo różny od tego występującego w lodzie lodowcowym. One nie są takie same. Kryształy śniegu są małe i mają duży stosunek powierzchni do objętości, co sprawia, że ​​stosunkowo łatwo się topią. Jednak kryształy lodowca mogą być tak duże, jak pięść dorosłego człowieka lub jabłko, co daje im znacznie mniejszy stosunek powierzchni do objętości, co sprawia, że ​​są gęstsze, a zatem wolniej się topią. Powodem powstawania lodowców jest również to, że potrzeba więcej ciepła do stopienia lodu, niż mogłoby się wydawać. 

Gdy 1 kg lodu zostanie podgrzany z -1°C do 0°C, potrzeba około 2090 dżuli (q = mcΔT), ale gdy woda zostanie podgrzana do 0°C, potrzeba około 334 000 J (q = m·ΔHf) , czyli około 160 razy więcej energii.

Lodowiec składa się ze śniegu, wody, krystalicznego lodu, skał i osadów. Lodowce są bardzo ważne dla każdego człowieka, rośliny i zwierzęcia na ziemi. Wnoszą wodę do ekosystemu podczas suchych miesięcy, tworząc trwałe siedlisko strumieni i źródło wody dla roślin i zwierząt.

Przyczyniają się do tego, zapewniając albedo, czyli przepuszczanie promieni słonecznych bez ich pochłaniania. Lodowce pochłaniają większość promieniowania słonecznego zamiast po prostu je odbijać, spowalniając globalne ocieplenie i zmiany klimatu . Działają jako zbiorniki słodkiej wody nawet dla społeczności oddalonych o wiele kilometrów. Wiele lodowców jest źródłami rzek .

Jednak lodowce znikają.

lodowiec

Globalne ocieplenie i ciepła woda morska to główne przyczyny topnienia. 

Badanie przeprowadzone przez Jeana-Baptiste’a Bossona w 2019 roku pokazuje, że większość lodowców światowego dziedzictwa straciła znaczną część swojej masy od 1900 roku; niektóre nawet całkowicie zniknęły, jak w Afryce czy w Alpach. Badanie przewiduje, że lodowce mogą zniknąć z prawie połowy miejsc światowego dziedzictwa do 2100 r., jeśli emisje będą kontynuowane.

Jak zapobiegać topnieniu lodowców

Wydaje się dość oczywiste, że do zatrzymania topnienia lodowców potrzebna jest niska temperatura.

Chociaż Antarktyda była chroniona w 1991 r. „Protokołem w sprawie ochrony środowiska do Układu w sprawie Antarktyki”, nadal topnienie pokryw lodowych ma miejsce z kilku innych powodów.

Te przypadki pokazują potrzebę podjęcia działań przeciwko ochronie naszych cennych zasobów przed staniem się niewidzialnymi. Musimy zrozumieć, jak zapobiegać topnieniu lodowców i czap lodowych na półkuli polarnej (a także w innych częściach świata).

 • Szerzenie świadomości
 • Zmniejsz indywidualną ścieżkę węgla
 • Alternatywne rozwiązania energetyczne
 • Unikaj wycinania lasów. Sadzenie większej ilości drzew tam, gdzie to możliwe.
 • Kontrola populacji
 • Podwodne ściany

1. Szerzenie świadomości

Zmiana klimatu jest jednym z największych problemów, z jakimi borykamy się na naszej planecie, a niektórzy ludzie nie są świadomi, jak poważnie wpływa ona na świat. I na pewno nie każdy człowiek na ziemi jest świadomy tego, że lodowce topnieją, że topnieją szybko i jak powstrzymać topnienie lodowców.

Człowiek nie może zapobiec temu, czego nie jest świadomy.

Dla większości ludzi dane dotyczące topnienia lodowców są tylko przytłaczającymi danymi i niepokojącymi lub przesadzonymi wiadomościami. Twoim zadaniem jest budowanie świadomości poprzez wyjaśnianie, co naprawdę oznaczają dane. Następnie tym, którzy są całkowicie nieświadomi topnienia lodowców, uświadamiasz ich i sprzedajesz im pogląd, jak powstrzymać topnienie lodowców.

Możesz zacząć od skontaktowania się ze swoimi kontaktami, rodziną i przyjaciółmi. Filmy działają najlepiej, ponieważ większość z nich raczej nie służy do czytania artykułów naukowych. Możesz także wieszać plakaty uświadamiające, tworzyć dzieła sztuki uświadamiające i nagrywać filmy.

Te informacje powinny być uwzględniane w twoich działaniach uświadamiających w różnych momentach:

 • Podaj dane i dowody naukowe. Ludzie są zwykle sceptyczni, dopóki nie ma danych.
 • Powiedz im fakty, takie jak: „Czy wiesz, że  do 2100 roku w najgorętsze dni w roku będzie o 10–15 stopni cieplej, jeśli nadal będziemy wytwarzać emisje w tym tempie ?”
 • Omów z ludźmi osobiste działania, które mogą podjąć, aby powstrzymać topnienie lodowców.
 • Pokaż rzeczywiste sytuacje topnienia lodowców i widoczne skutki.
 • Porozmawiaj o globalnych rozwiązaniach, które są już wdrażane przez kraje, organizacje i ludzi. Porozmawiaj także o planach, które wciąż są rozważane, takich jak podwodne ściany.

Udostępniaj informacje o aktualnym stanie lodowców w mediach społecznościowych. Ale upewnij się, że każda informacja pochodzi z renomowanej witryny, takiej jak NASA, World Glacier Monitoring Service (WGMS), rządowe agencje ochrony środowiska, takie jak EPA, instytucje akademickie i czasopisma.

Na przykład Glacier Rescue Project (GRP) to organizacja, która podnosi świadomość na temat lodowców i ratuje je. „The Glacier Rescue Project (GRP) to organizacja i marka odzieżowa, która koncentruje się na szerzeniu świadomości na temat masowego topnienia lodowców, co moim zdaniem jest bardzo niedocenianym problemem” – mówi założyciel Gus Reynolds.

2. Zmniejsz indywidualną ścieżkę węglową

Badania wykazały, że ślad węglowy przeciętnego Amerykanina wynosi około 16 ton CO2 rocznie  , co jest jedną z najwyższych wartości na świecie. 

Całkowita ilość CO2 lub innych porównywalnych gazów cieplarnianych uwolnionych do środowiska w wyniku pojedynczego działania człowieka jest znana jako „ślad węglowy”.

Każde działanie człowieka przyczynia się bezpośrednio lub pośrednio do topnienia lodowców. Działania antropogeniczne zwiększają ilość gazów cieplarnianych. Według badań gazy cieplarniane są odpowiedzialne za wzrost temperatury środowiska, który powoduje globalne ocieplenie. A globalne ocieplenie powoduje topnienie naszych lodowców.

Antarktyda, ze względu na mniejszą dostępność lądu, jest środowiskiem chronionym przed licznymi działaniami człowieka, bez rdzennych ludzi i niewielu odwiedzających rocznie. Jednak lodowce na półkuli północnej są bardziej podatne na topnienie spowodowane  zmianami klimatycznymi wywołanymi przez człowieka .

Działalność człowieka, która obecnie zwiększa topnienie lodowców na ziemi, obejmuje działalność przemysłową, usuwanie odpadów transportowych, działalność handlową i mieszkaniową, wytwarzanie energii i rolnictwo.

Znając przyczyny topnienia lodowców, musimy wiedzieć, jak powstrzymać topnienie lodowców. Praktyczne sposoby obejmują powstrzymanie topnienia lodowców:

 • Recykling odpadów.
 • Ograniczanie i zaprzestanie stosowania tworzyw sztucznych. Istnieją inne zdrowsze alternatywy, które również trwają dłużej.
 • Przejście na ekologiczne źródła energii, takie jak energia wiatrowa i słoneczna, zamiast energii wytwarzanej z paliw kopalnych.
 • Rower, mniej jeżdżę, a więcej chodzę, carpooling lub korzystanie z systemu transportu publicznego.
 • Korzystanie z pojazdów zasilanych bateryjnie zamiast paliw kopalnych.
 • Usuwanie konających pojazdów z naszych dróg i używanie w zamian nowszych.
 • Zastąpienie silników spalinowych silnikami hybrydowymi.
 • Kompostowanie.
 • Uprawianie ekoturystyki.
 • Sadzenie drzew osobiście.
 • Oszczędzanie energii elektrycznej i wody.
 • Utrzymanie środowiska w czystości.

 Zastosuj te techniki, aby powstrzymać topnienie lodowców, aby maksymalnie zmniejszyć ślad węglowy. A także, jako organizacja lub firma, powinieneś również upewnić się, że sprawdzasz i ograniczasz swój ślad węglowy .

3. Alternatywne rozwiązania energetyczne

W ciągu ostatnich dziesięcioleci różne kraje przestawiły się na alternatywne źródła energii , takie jak energia wiatrowa i słoneczna. Szwecja, Kostaryka, Szkocja, Islandia, Norwegia, Nowa Zelandia, Niemcy, Urugwaj, Dania, Chiny i Maroko.

Osobiście możesz również przejść na alternatywne rozwiązania energetyczne.

Możesz korzystać z OZE w swoim domu. Nawet jeśli nie możesz jeszcze zainstalować paneli słonecznych, możesz zdecydować się na energię elektryczną z czystego źródła energii. 

Domowe turbiny wiatrowe, panele słoneczne na dachu, piece słoneczne, podgrzewacze wody zasilane energią słoneczną, świetliki rurowe lub tunele słoneczne oraz klimatyzacja słoneczna.

4. Unikaj wycinania lasów

Unikaj ścinania drzew . Uwalniają węgiel do atmosfery, co z kolei wyczerpuje nasze lodowce.

Naukowcy poinformowali, że drzewa zbierają i magazynują węgiel. Są to ogromne zbiorniki węgla; co sprawia, że ​​atmosfera jest chłodniejsza i bezpieczniejsza. Kiedy te drzewa są ścięte, uwalniają węgiel z powrotem do atmosfery. Z tego powodu są one powszechnie zaliczane do pochłaniaczy dwutlenku węgla .

Szczególnie masowe projekty wylesiania. Wylesianie ma wiele negatywnych skutków dla środowiska , a topnienie lodowców to tylko jeden z nich. Uwalniają tony węgla do środowiska w krótkim czasie, drastycznie dusząc środowisko węglem.

Wiele krajów i organizacji próbowało temu przeciwdziałać, rozpoczynając masowe projekty zalesiania . jego Zamiast tego sadź więcej drzew, gdziekolwiek i kiedykolwiek to możliwe.

5. Kontrola populacji

Zwiększona populacja ma zaawansowany wpływ na uwalnianie znacznych ilości CO2 do atmosfery.

Ponieważ każde indywidualne działanie człowieka przyczynia się do emisji dwutlenku węgla, dlatego istnieje coś takiego jak indywidualny ślad węglowy. Tak więc świadome wysiłki na rzecz kontroli populacji pomogą w regulacji i zmniejszeniu topnienia lodowców.

6. Podwodne ściany

Aby ograniczyć topnienie lodowców, 2 naukowców, Michael Wolovick i John Moore, wymyślili śmiały sposób, zwany geoinżynierią lodowcową. Opublikowali w czasopiśmie The Cryosphere, opisali to jako budowanie ścian pod wodą w celu podparcia półek lodowych i ograniczenia ilości ciepłej wody, która do nich dociera, aby mogły trwać dłużej.

Wniosek

Jak powstrzymać topnienie lodowców, to powszechny temat wśród geologów i ekologów. Istnieją badania, wysiłki i sposoby powstrzymania topnienia lodowców. Wypróbuj te 5 sposobów, aby powstrzymać topnienie lodowców i miej pewność, że aktywnie przyczyniasz się do zachowania naszych lodowych gigantów na dłużej na Ziemi.

Redakcja Sky-Radar.pl

Redakcja Sky-Radar.pl

Redakcja Sky-Radar.pl to zespół wytrawnych miłośników meteorologii, którzy łączą głęboką pasję z niezachwianym profesjonalizmem. Naszym celem jest dostarczanie dokładnych i aktualnych informacji o pogodzie oraz zjawiskach atmosferycznych. Dążymy do tego, aby dostęp do danych meteorologicznych był łatwy dla każdego, aby każdy mógł lepiej zrozumieć i przewidywać wpływ pogody na swoje życie codzienne. Nasza misja opiera się na podnoszeniu świadomości społecznej o znaczeniu zjawisk meteorologicznych i ich bezpośrednich konsekwencjach dla nas wszystkich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *