Porównanie prognozy pogody

Jak porównać prognozy pogody? Tak, mogą być różne

  • Post author:
  • Reading time:4 mins read

Zapewne zauważyłeś, że nie ma jednego, ale wiele źródeł prognoz pogody. Nazywa się je „modelami prognoz pogody”. Prognozy pogody są różne w jednym lub drugim modelu. Co możesz zrobić? Możesz porównać pogodę.

Co to jest model prognozy pogody?

Prognozowanie wymaga szerokiego wachlarza danych meteorologicznych gromadzonych przez satelity, systemy obserwacyjne, stacje pogodowe, samoloty, statki, balony meteorologiczne, radary i tak dalej.

Model pogody to model matematyczny, będący połączeniem różnych czynników i zmiennych pogodowych, który na podstawie tych danych tworzy dokładne prognozy pogody.

Dlaczego jest tyle modeli i różnych prognoz pogody?

Modele pogodowe są bardzo złożone, dlatego są obliczane na potężnych superkomputerach. Rozwiązują szalenie trudne równania matematyczne. Równania te mogą się drastycznie różnić w zależności od regionu, jego terenu, obiektów stworzonych przez człowieka i wielu innych czynników.

Innymi słowy, Ziemia jest duża, jej atmosfera jest bardzo niestabilna i chaotyczna, a pogodę trudno przewidzieć. Nie ma więc jednego systemu czy modelu dla całego świata, ale jest ich wiele.

Zazwyczaj modele pogodowe są dostarczane przez krajowe służby meteorologiczne, ale czasami mogą być również produkowane przez grupy entuzjastów. 

Istnieją dwa główne typy modeli prognozowania: globalne, obejmujące całą planetę, oraz lokalne, obejmujące określone obszary, takie jak kontynenty, kraje, regiony i tak dalej.

Zarówno modele globalne, jak i lokalne różnią się także siatkami (lub rozdzielczościami), głębokością, krokami i częstotliwością aktualizacji. Dowiedz się więcej o modelach prognozy pogody .

Porównanie prognoz pogody

Po co porównywać prognozy pogody z różnych modeli?

Musisz porównać prognozę z różnych źródeł, aby poprawnie ją odczytać i uzyskać dokładniejsze dane dla interesującego Cię miejsca.

Na przykład nawet niewielka różnica w prognozowanej prędkości wiatru może wpłynąć na dobór sprzętu.

Wyobraź sobie, prognozy oparte na różnych modelach pokazują, że prędkość wiatru wyniesie 10 m/s, 16 m/s i 14 m/s. Jeśli porównasz wszystkie trzy prognozy, zorientujesz się, że wiatr w tym miejscu będzie wiał z prędkością około 14 m/s.

Jeśli według jednej prognozy na Twojej trasie wędrówki prawdopodobieństwo opadów wynosi 10%, a w innych — 35% lub 50%, to lepiej żebyś zabrał więcej wodoodpornych i zapasowych rzeczy. Ale jeśli polegasz tylko na pierwszej prognozie, ryzykujesz zmoknięciem i brakiem ubrania na zmianę.

Zatem porównanie modeli prognozy pogody jest bardzo ważne, gdy mówimy o lepszym prognozowaniu pogody.