You are currently viewing Jak korzystać z mapy izobar?

Jak korzystać z mapy izobar?

  • Post author:
  • Reading time:3 mins read

Co to jest izobara?

Ciśnienie atmosferyczne to ciśnienie powietrza na powierzchni Ziemi. Jest niższe w obszarach o cieplejszym powietrzu i na odwrót. Masy powietrza zawsze mają tendencję do przemieszczania się do obszarów o niższym ciśnieniu.

Punkty na mapie o takim samym ciśnieniu atmosferycznym są połączone liniami – izobarami. Powietrze ma tendencję do przemieszczania się do obszaru o niższym ciśnieniu najkrótszą drogą – pod kątem prostym do izobary. Prostopadła nazywana jest linią normalną.

Wiatr i izobary

Różnica ciśnień to jedyna rzecz, która przyspiesza wiatr. Im szybciej ciśnienie zmienia się z miejsca na miejsce, tym większa jest prędkość wiatru. Wszystkie inne siły, takie jak tarcie, tylko zmniejszają prędkość wiatru i/lub zmieniają jego kierunek. Możesz monitorować wiatr w czasie rzeczywistym na mapie wiatru na żywo .

Wiatr byłby prostopadły do ​​izobary, gdyby Ziemia nie była kulista i obracała się wokół własnej osi. Zamiast tego wszystkie poruszające się obiekty, w tym wiatr, podlegają wpływowi tak zwanej siły Coriolisa.

Odchyla wiatr od normalnej linii pod pewnym kątem. Na półkuli północnej powietrze obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara (w prawo), a na południowej – przeciwnie do ruchu wskazówek zegara (w lewo) w odniesieniu do kierunku ruchu.

Tarcie między powietrzem a morzem jest mniejsze, dlatego jest tam bardziej odchylone. Kąt wynosi zwykle 40-50° nad lądem i może sięgać 70-80° nad morzem – wtedy wiatr wieje praktycznie wzdłuż izobary.

Jeśli izobary są blisko siebie

Im wyższa różnica ciśnień między dwoma obszarami, tym wyższa prędkość wiatru. Dlatego izobary znajdujące się blisko siebie oznaczają dużą prędkość wiatru.

Cyklony i antycyklony (H i L)

  • L na mapie izobary to cyklon z obszarem niskiego ciśnienia w okręgu. Oznacza pochmurną i deszczową pogodę.
  • H to antycyklon z obszarem wysokiego ciśnienia w okręgu. Antycyklon to spokojna i słoneczna pogoda.

Na półkuli północnej:

  • Wiatr poruszający się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara wokół obszaru niskiego ciśnienia (L)
  • Wiatr poruszający się zgodnie z ruchem wskazówek zegara wokół obszaru wysokiego ciśnienia (H)

Czy ta strona była dla Ciebie przydatna?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba opinii: 10

Na razie nie ma głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.