Globalne ocieplenie – wszystko, co musisz wiedzieć

Ciepło słoneczne zostaje uwięzione na Ziemi w wyniku produkcji gazów cieplarnianych. W rezultacie planeta się ociepla. Odprowadzenie całego ciepła, które nagromadziło się w ciągu dnia, powinno to być korzystne, ponieważ zapobiega zamarznięciu Ziemi i wychłodzeniu. Ale mamy problem. Ziemia ociepla się teraz szybciej niż kiedykolwiek w historii! Wzorce pogodowe zmieniają się w wyniku ocieplenia temperatur, co również zaburza naturalny porządek. Naraża to zarówno nas samych, jak i wszystkie inne rodzaje życia na Ziemi na poważne niebezpieczeństwo.

Co to jest globalne ocieplenie?

Zjawisko powolnego wzrostu temperatury blisko powierzchni ziemi znane jest jako „globalne ocieplenie”. W ciągu ostatniego stulecia lub dwóch tendencja ta została zauważona.

Stopniowy wzrost temperatury powierzchni planety jest znany jako „globalne ocieplenie”. Chociaż ten trend ocieplenia utrzymuje się już od jakiegoś czasu, w ciągu ostatniego stulecia dramatycznie przyspieszył.

Wzorzec klimatu Ziemi został zmieniony przez tę zmianę. Chociaż koncepcja globalnego ocieplenia jest nadal przedmiotem dyskusji, naukowcy przedstawili dowody na poparcie tezy, że temperatura na Ziemi stale rośnie.

Pochodzenie globalnego ocieplenia i obawy dotyczące środowiska

Roczny globalny wzrost temperatury podczas rewolucji przemysłowej wyniósł nieco ponad 1 stopień Celsjusza lub ponad 2 stopnie Fahrenheita. Wzrastała ona średnio o 0,07 stopnia Celsjusza (0,13 stopnia Fahrenheita) na 10 lat między rokiem 1880 — rokiem, w którym rozpoczęto dokładne rejestrowanie — a rokiem 1980.

Jednak tempo wzrostu zwiększyło się ponad dwukrotnie od 1981 r.: w ciągu ostatnich 40 lat roczna globalna temperatura wzrastała o 0,18 stopnia Celsjusza lub 0,32 stopnia Fahrenheita na dekadę.

Wynik?

Świat z niespotykanym upałem. Od 2005 roku miało miejsce dziewięć z dziesięciu najcieplejszych lat zarejestrowanych od 1880 roku, a ostatnie pięć najcieplejszych lat miało miejsce od 2015 roku.

Zaprzeczający zmianom klimatycznym twierdzili, że tempo wzrostu globalnych temperatur „zatrzymało się” lub „zwolniło”, jednak kilka badań, w tym badanie z 2018 roku opublikowane w czasopiśmie Environmental Research Letters, obaliło to twierdzenie. Ludzie na całym świecie już teraz odczuwają skutki globalnego ocieplenia.

Obecnie klimatolodzy doszli do wniosku, że jeśli chcemy zapobiec przyszłości, w której codzienne życie na całym świecie będzie naznaczone najgorszymi, najbardziej niszczycielskimi skutkami: ekstremalnymi suszami , pożarami , powodziami , burzami tropikalnymi i innymi katastrofami, które wspólnie określamy jak zmiana klimatu , musimy ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5 stopnia Celsjusza do 2040 roku.

Wszyscy ludzie doświadczają tych konsekwencji w taki czy inny sposób, ale najdotkliwiej doświadczają ich biedni, ekonomicznie upośledzeni i ludzie kolorowi, ponieważ te grupy są często najbardziej dotknięte ubóstwem, eksmisją, głodem i niepokojami społecznymi.

Fakty, że globalne ocieplenie nie jest mitem

  • Ilość dwutlenku węgla w atmosferze w 2021 roku osiągnie najwyższy poziom od 650 000 lat (417 ppm). ( Według NASA ).
  • Od 1880 roku średnia temperatura na świecie wzrosła o 1,9 F (3,4 C).
  • Od 1979 r., kiedy rozpoczęto pomiary satelitarne, minimalny zasięg letniego lodu morskiego w Arktyce zmniejszał się o 13% co dziesięć lat.
  • Od 2002 roku ilość lodu lądowego na biegunach zmniejszała się o 428 gigaton rocznie.
  • W ostatnim stuleciu poziom mórz na całym świecie podniósł się o 7 cali (178 milimetrów).
  • Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne odnotowało wzrost zachorowań na choroby przewlekłe, takie jak astma, a także choroby przenoszone przez komary, takie jak malaria i gorączka denga, najprawdopodobniej jako bezpośredni skutek globalnego ocieplenia. Epidemia wirusa Zika w 2016 r. zwróciła uwagę na zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi.
  • Ze względu na te same ocieplenia w górach Hindukuszu, które dotykają również Pakistan, Światowy Program Żywnościowy klasyfikuje zarówno susze związane z opadami deszczu, jak i susze związane z topnieniem śniegu jako aktualne problemy. Opady deszczu w kraju spadły o 40%.
  • Bangladesz spędził dziesięciolecia walcząc ze skutkami zmian klimatycznych, zajmując siódme miejsce w rankingu Germanwatch Climate Risk Index (CRI) pod względem skumulowanego ryzyka w latach 2000-2019. W tym czasie Stany Zjednoczone doświadczyły 185 poważnych zjawisk pogodowych, które kosztowały łącznie 3,72 miliarda dolarów.
  • Najbardziej niezwykłe jezioro w kraju, jezioro Czad, straciło 90% swojej wody w ciągu ostatnich 50 lat z powodu rosnących temperatur, susz i działalności człowieka, zamieniając je w śmietnik. 
  • Róg Afryki przeżywa najgorszą suszę od 40 lat, a szczególnie dotkliwa jest w Kenii. Z tego powodu i związanych z tym strat (przewidywano, że susza kosztowała Kenię ponad 708 mln USD w samym 2019 r.),

Czy globalne ocieplenie może zniszczyć życie na ziemi?

Z pewnością globalne ocieplenie może doprowadzić do wyginięcia wszystkich żyjących gatunków. Może się to zdarzyć, gdy nie podejmiemy proaktywnych działań w celu ograniczenia globalnego ocieplenia.

Jeśli globalne ocieplenie nie zostanie odpowiednio wcześnie rozwiązane, może wywołać reakcję łańcuchową, w wyniku której organizmy lądowe i morskie ucierpią, powodując zakłócenia w naszym ekosystemie. Ponieważ zależymy od siebie nawzajem, jeśli chodzi o przetrwanie, następowałoby wymieranie różnych gatunków jeden po drugim.

Globalne ocieplenie może również doprowadzić do spalenia ziemi. Wyobraź sobie, że Ziemia jest jak Wenus. Życie zostałoby wymazane.

Główne przyczyny globalnego ocieplenia

Oto główne przyczyny globalnego ocieplenia.

Naturalne przyczyny globalnego ocieplenia

1. Wulkany

Jedną z głównych naturalnych przyczyn globalnego ocieplenia są wulkany. Erupcje wulkanów uwalniają dym i popiół w niebo, co ma wpływ na klimat.

wulkan

2. Para wodna

Jednym z rodzajów gazów cieplarnianych jest para wodna. Wraz ze wzrostem temperatury na Ziemi następuje większe parowanie wody ze zbiorników wodnych i pozostaje ona w atmosferze, przyczyniając się do globalnego ocieplenia .

3. Topniejąca wieczna zmarzlina

Pod powierzchnią Ziemi znajduje się wieczna zmarzlina, czyli zamarznięta gleba, która przez długi czas była uwięziona w otaczających gazach. Można go znaleźć w lodowcach. Gazy są uwalniane z powrotem do atmosfery, gdy wieczna zmarzlina topi się, podnosząc temperaturę planety.

4. Pożary lasów

Pożary lasów i pożary wytwarzają dużo dymu zawierającego węgiel. Globalne ocieplenie wynika z uwalniania tych gazów do atmosfery, co powoduje wzrost temperatury na Ziemi.

pożary lasów

Przyczyny globalnego ocieplenia spowodowane przez człowieka

1. Wylesianie

Rośliny są głównym źródłem tlenu. Utrzymują równowagę środowiskową, pochłaniając dwutlenek węgla i wydychając tlen. Ponieważ drzewa uwalniają zmagazynowany węgiel, gdy są wycinane na potrzeby wielu gospodarstw domowych i komercyjnych, wycinanie lasów powoduje emisje.

Szacuje się, że rocznie płonie około 12 milionów hektarów lasów. Niszczenie lasów zmniejsza zdolność natury do zatrzymywania emisji z atmosfery, ponieważ pochłaniają one dwutlenek węgla.

Znaczny procent światowej emisji gazów cieplarnianych jest spowodowany wylesianiem, rolnictwem i innymi zmianami w użytkowaniu gruntów. Spowodowało to zachwianie równowagi w środowisku, co spowodowało globalne ocieplenie.

2. Transport

Paliwa kopalne są zwykle używane do napędzania samochodów, ciężarówek, statków i samolotów. W rezultacie sektor transportu ma duży wpływ na emisje gazów cieplarnianych, zwłaszcza dwutlenku węgla . Ze względu na silniki spalinowe stosowane w samochodach drogowych, które spalają paliwa ropopochodne, takie jak benzyna , stanowią one większość.

Jednak emisje ze statków i samolotów wciąż rosną. Większość emisji dwutlenku węgla związanych z energią pochodzi z transportu. Trendy sugerują, że zużycie energii w transporcie znacznie wzrośnie w nadchodzących latach.

transport

3. Chlorofluorowęglowodór

Człowiek wprowadza CFC do środowiska poprzez nadmierne używanie klimatyzatorów i zamrażarek, co ma wpływ na warstwę ozonową w atmosferze. Warstwa ozonowa chroni powierzchnię ziemi przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym słońca.

Powodując cieńszą warstwę ozonową i robiąc miejsce dla światła ultrafioletowego, CFC podniosły temperaturę na Ziemi.

4. Industrializacja

Początek industrializacji spowodował dramatyczny wzrost temperatury na Ziemi. Temperatura na Ziemi rośnie w wyniku szkodliwych emisji wytwarzanych przez producentów z elektrowni .

Według raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu z 2013 r. globalna temperatura wzrosła o 0,9 stopnia Celsjusza w latach 1880-2012. Odnotowano o 1,1 stopnia Celsjusza więcej ciepła niż średnia przedindustrialna.

5. Rolnictwo

Oprócz wylesiania i karczowania gruntów pod rolnictwo i pastwiska, trawienie przez krowy i owce, produkcja i stosowanie nawozów i obornika do uprawy roślin oraz wykorzystywanie energii do napędzania maszyn rolniczych lub łodzi rybackich, zwykle przy użyciu paliw kopalnych, przyczyniają się do do produkcji żywności, co skutkuje emisją dwutlenku węgla, metanu i innych gazów cieplarnianych.

Z tego powodu produkcja żywności odgrywa znaczącą rolę w zmianach klimatu. Ponadto dystrybucja i pakowanie żywności również przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych, nie mówiąc już o marnowaniu żywności .

rolnictwo

6. Przeludnienie

Więcej osób oddychających oznacza więcej osób w populacji . W rezultacie wzrasta atmosferyczne stężenie dwutlenku węgla, głównego gazu odpowiedzialnego za globalne ocieplenie.

7. Wytwarzanie energii

Wykorzystywanie paliw kopalnych do wytwarzania energii i ciepła w znacznym stopniu przyczynia się do globalnego ocieplenia. Spalanie węgla , ropy naftowej lub gazu nadal dostarcza większość światowej energii elektrycznej, która wytwarza tlenek węgla , dwutlenek węgla i podtlenek azotu, dwa silne gazy cieplarniane pokrywające planetę i zatrzymujące ciepło słoneczne.

Nieco ponad jedna czwarta światowej energii elektrycznej jest wytwarzana przez odnawialne źródła energii, w tym wiatr, słońce i inne zasoby naturalne, które w przeciwieństwie do paliw kopalnych wytwarzają bardzo mało gazów cieplarnianych lub innych zanieczyszczeń powietrza lub nie wytwarzają ich wcale .

8. Produkcja i procesy produkcyjne

Emisje z produkcji i przemysłu są głównie wynikiem spalania paliw kopalnych w celu wytworzenia energii do produkcji artykułów takich jak tekstylia , elektronika, tworzywa sztuczne , cement, żelazo i stal. Gazy są również uwalniane podczas wydobycia i innych prac przemysłowych, a także podczas budowy .

Węgiel, ropa naftowa i gaz są często wykorzystywane jako paliwo do maszyn używanych w produkcji, podczas gdy inne produkty, takie jak tworzywa sztuczne, powstają z chemikaliów. Jednym z wiodących światowych producentów emisji gazów cieplarnianych jest sektor przemysłowy.

9. Rosnące zapotrzebowanie na energię

Prawie połowa całej energii elektrycznej zużywanej na świecie jest zużywana przez budynki mieszkalne i komercyjne. Nadal emitują znaczną ilość gazów cieplarnianych, ponieważ do ogrzewania i chłodzenia wykorzystują węgiel, ropę naftową i gaz ziemny.

Emisje dwutlenku węgla związane z energią z budynków wzrosły w ciągu ostatnich kilku lat w wyniku rosnącego zapotrzebowania na energię do ogrzewania i chłodzenia, rosnącej liczby posiadaczy klimatyzatorów oraz zwiększonego zużycia energii elektrycznej do oświetlenia, urządzeń i podłączonych urządzeń.

10. Nadmierna konsumpcja

Możesz zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, zmieniając sposób życia, sposób korzystania z energii, to, co jesz, ile wyrzucasz i jak się poruszasz. Podobnie korzystanie z produktów takich jak odzież, elektronika i tworzywa sztuczne.

Prywatne gospodarstwa domowe są odpowiedzialne za znaczną część światowych emisji gazów cieplarnianych. Najbogatszy 1% światowej populacji łącznie przyczynia się do większej emisji gazów cieplarnianych niż 50% najbiedniejszych, dlatego też ponosi największe obciążenia.

11. Niezrównoważona gospodarka odpadami

Metan jest jednym ze szkodliwych gazów cieplarnianych emitowanych podczas spalania i unieszkodliwiania odpadów . Gazy te przedostają się do atmosfery, gleby i dróg wodnych i zwiększają efekt cieplarniany.

Główne skutki globalnego ocieplenia

Oto główne skutki globalnego ocieplenia:

1. Wzrost temperatury

Globalna temperatura powierzchni rośnie wraz ze stężeniem gazów cieplarnianych. Najcieplejszą zarejestrowaną dekadą były lata 2011-2020. Od lat 80. każda dekada była cieplejsza niż poprzednia. W prawie wszystkich miejscach na lądzie jest więcej gorących dni i fal upałów.

Rosnące temperatury zaostrzają dolegliwości związane z upałami i utrudniają pracę na zewnątrz. Gdy pogoda jest cieplejsza, pożary zaczynają się łatwiej i szybciej rozprzestrzeniają. Arktyka ociepliła się co najmniej dwa razy szybciej niż reszta świata.

2. Zagrożenia dla ekosystemu

Zarówno zwierzęta na lądzie, jak iw oceanach są zagrożone zmianami klimatycznymi. Wraz ze wzrostem temperatur wzrastają również te zagrożenia. Zmiany klimatu powodują utratę gatunków na planecie 1000 razy szybciej niż kiedykolwiek.

W ciągu najbliższych kilku dekad milion gatunków stanie w obliczu wyginięcia. Zagrożenia związane ze zmianą klimatu obejmują egzotyczne szkodniki i choroby, pożary lasów i surową pogodę. Inne nie będą w stanie przenieść się i żyć, ale niektóre gatunki tak.

3. Zmiany klimatu

Warunki klimatyczne zmieniły się w wyniku globalnego ocieplenia. W niektórych regionach występują zarówno susze, jak i powodzie. Przyczyną tego niedopasowania klimatycznego jest globalne ocieplenie.

4. Utrata naturalnego siedliska

Wiele roślin i zwierząt traci swoje siedliska w wyniku globalnych zmian klimatu. Stworzenia w tej sytuacji są zmuszone do opuszczenia swojego naturalnego środowiska, a wiele z nich nawet wymiera . Jest jeszcze jeden znaczący wpływ zmian klimatu na różnorodność biologiczną.

5. Silniejsze burze

Na wielu obszarach niszczycielskie burze są coraz bardziej zaciekłe i coraz częstsze. Więcej wilgoci odparowuje wraz ze wzrostem temperatury, pogarszając wyjątkowo ulewne deszcze i powodzie oraz powodując silniejsze burze. Ocieplający się ocean ma wpływ zarówno na intensywność, jak i częstotliwość burz tropikalnych.

Ciepłe wody powierzchniowe oceanów są głównym źródłem pożywienia dla cyklonów, huraganów i tajfunów. Burze te często niszczą domy i miasta, powodując ofiary śmiertelne i znaczne straty finansowe.

burza

6. Zwiększona susza

Zaopatrzenie w wodę zmienia się ze względu na zmiany klimatu, w wielu miejscach staje się coraz bardziej deficytowe. Na obszarach już dotkniętych niedoborem wody globalne ocieplenie pogłębia niedobory wody. Zwiększa również niebezpieczeństwo susz ekologicznych i rolniczych, które mogą zaszkodzić uprawom i uczynić ekosystemy bardziej wrażliwymi.

Niszczycielskie burze piaskowe i piaskowe, które mogą przenosić miliardy ton piasku, mogą być również wywoływane przez susze. Kiedy rozprzestrzeniają się pustynie, jest mniej miejsca na rolnictwo. Zagrożenie regularnym brakiem wystarczającej ilości wody dotyka obecnie wielu ludzi.

7. Wzrost poziomu oceanów

Większość ciepła z globalnego ocieplenia pochłania ocean. Wszystkie głębiny oceaniczne doświadczyły znacznego wzrostu ocieplenia oceanów w ciągu ostatnich 20 lat. Woda rozszerza się, gdy staje się cieplejsza, dlatego wraz z ociepleniem oceanu zwiększa się jego objętość.

Poziom mórz podnosi się w wyniku topnienia pokryw lodowych, zagrażając mieszkańcom wybrzeży i wysp. Co więcej, dwutlenek węgla jest absorbowany przez wodę, dzięki czemu nie dostaje się do atmosfery. Niemniej jednak dodatkowy dwutlenek węgla powoduje, że woda staje się bardziej kwaśna, co zagraża rafom koralowym i życiu morskiemu.

8. Głód

Globalny głód i złe odżywianie nasilają się z różnych powodów, w tym zmian klimatu i wzrostu ekstremalnych zjawisk pogodowych. Uprawy, zwierzęta i łowiska mogą zostać utracone lub stać się mniej wydajne. Zasoby morskie, które zapewniają żywność miliardom ludzi, są zagrożone w wyniku rosnącej kwasowości oceanów.

Źródła pożywienia pochodzące z hodowli, łowiectwa i rybołówstwa zostały utrudnione w kilku regionach arktycznych z powodu zmian w pokrywie śnieżnej i lodowej. Stres cieplny może zmniejszyć zasoby wody i obszary wypasu, powodując zmniejszenie plonów, problemy z bydłem i prawdopodobnie głód.

9. Więcej zagrożeń dla zdrowia

Największym zagrożeniem dla zdrowia ludzkiego jest zmiana klimatu. Zanieczyszczenie powietrza, choroby, ekstremalne warunki pogodowe, przymusowe przesiedlenia, obciążenia dla zdrowia psychicznego oraz obszary, na których ludzie nie mogą uprawiać lub znaleźć wystarczającej ilości pożywienia, będzie większy głód i złe odżywianie to tylko niektóre ze skutków zdrowotnych zmian klimatu.

Co roku 13 milionów ludzi ginie z powodu warunków środowiskowych. Ekstremalne zjawiska pogodowe zwiększają liczbę ofiar śmiertelnych i utrudniają systemom opieki zdrowotnej nadążanie za rosnącą liczbą chorób powodowanych przez zmieniające się wzorce pogodowe.

10. Wysokie wskaźniki śmiertelności

Średnia liczba ofiar śmiertelnych zwykle wzrasta z powodu wzrostu liczby powodzi, tsunami i innych klęsk żywiołowych. Ponadto takie zdarzenia mogą prowadzić do rozprzestrzeniania się chorób zagrażających życiu ludzkiemu.

11. Ubóstwo i przesiedlenia

Zmiany klimatyczne ułatwiają ludziom popadanie w ubóstwo i pozostawanie w nim. Powodzie mogą zniszczyć domy i źródła utrzymania w miejskich slumsach. Prace na zewnątrz mogą być trudne do wykonania w upale. Niedobór wody może mieć wpływ na uprawy.

Szacuje się, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat (2010-2019) katastrofy związane z pogodą wysiedlały średnio 23,1 miliona ludzi rocznie, pozostawiając kolejne miliony zagrożonych ubóstwem. Większość uchodźców pochodzi z krajów, które są najmniej zdolne i przygotowane do przystosowania się do skutków zmian klimatu.

Korzyści z globalnego ocieplenia

Jeśli naprawdę szukasz, możesz znaleźć rzekome korzyści ze zmian klimatu, ale czy przewyższają one zakłócenia i zniszczenia spowodowane przez wady?

Ponownie odpowiedź brzmi „nie”, chociaż dla zagorzałych zwolenników trendu w kierunku globalnego ocieplenia korzyści mogą obejmować następujące wątpliwe scenariusze:

  1. Potencjał zwiększonego wzrostu roślin i łagodniejszych warunków w kilku zimnych regionach świata, w tym na Syberii, Antarktydzie i Arktyce.
  2. Zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych lub rannych w wyniku warunków arktycznych.
  3. Być może uda się zatrzymać następną epokę lodowcową.
  4. W niektórych regionach dłuższe okresy wegetacji mogą prowadzić do wyższej produkcji rolnej.
  5. Dostępne złoża gazu i ropy naftowej, które wcześniej były niezagospodarowane
  6. Niewykluczone, że dotychczas zamarznięte Przejście Północno-Zachodnie Kanadyjskiego Archipelagu Arktycznego stanie się żeglowne.

Rozwiązania dla globalnego ocieplenia

Istnieją rozwiązania zmniejszające globalne ocieplenie, co jest dobrą wiadomością. Jak zatem powinniśmy reagować na zmiany klimatyczne? Jakie opcje należy rozważyć?

1. Energie odnawialne

Odejście od paliw kopalnych to pierwszy krok w zapobieganiu zmianom klimatycznym. Jakie są inne opcje? Odnawialne źródła energii obejmują biomasę , energię geotermalną , słoneczną i wiatrową.

2. Efektywność wodna i energetyczna

Chociaż produkcja czystej energii ma kluczowe znaczenie, równie konieczne i tańsze jest zmniejszenie zużycia energii i wody poprzez wykorzystanie bardziej efektywnych technologii (takich jak żarówki LED i najnowocześniejsze systemy prysznicowe).

3. Zrównoważony transport

Zachęcanie do carpoolingu, transportu publicznego oraz mobilności elektrycznej i wodorowej to skuteczne sposoby na ograniczenie emisji CO2 i walkę z globalnym ociepleniem.

4. Zrównoważona infrastruktura

Zarówno nowe budynki niskoenergetyczne, jak i renowacje istniejących konstrukcji są wymagane w celu zmniejszenia emisji CO2 z budynków, które są spowodowane ogrzewaniem, klimatyzacją, ciepłą wodą czy oświetleniem.

5. Zrównoważona gospodarka rolna i leśna

Głównym celem powinno być również promowanie bardziej efektywnego wykorzystania zasobów naturalnych, powstrzymanie powszechnego wylesiania oraz poprawa zrównoważenia i produktywności rolnictwa .

6. Odpowiedzialna konsumpcja i recykling

Odpowiedzialne nawyki konsumpcyjne są niezbędne, czy to w przypadku żywności (zwłaszcza mięsa), odzieży, kosmetyków czy środków czystości. Wreszcie, recykling jest kluczowym elementem gospodarki odpadami.

Czy globalne ocieplenie można rozwiązać na zawsze?

Tak. Nawet jeśli nie możemy zatrzymać globalnego ocieplenia z dnia na dzień, możemy zmniejszyć emisję gazów zatrzymujących ciepło i sadzy (znanych również jako „czarny węgiel”), aby spowolnić tempo i ograniczyć ilość globalnego ocieplenia.

Główne zmiany klimatyczne zostały już wywołane przez człowieka, a dalsze zmiany są obecnie w toku. Ale wzrost globalnych temperatur zacząłby się wyrównywać w ciągu kilku lat, gdybyśmy natychmiast przestali wytwarzać gazy cieplarniane.

Następnie, przez wiele nadchodzących stuleci, temperatury wyrównałyby się, ale nadal byłyby bardzo wysokie. Pomiędzy tym, co robimy, a tym, kiedy to odczuwamy, jest małe opóźnienie wynoszące mniej niż dziesięć lat.

Wniosek

Ludzie spowodowali już poważne globalne ocieplenie, a my uruchomiliśmy jeszcze więcej zmian. Jednak gdybyśmy dzisiaj przestali emitować gazy cieplarniane, wzrost globalnych temperatur zacząłby się wyrównywać w ciągu kilku lat. Więc nadal możemy coś z tym zrobić.

Redakcja Sky-Radar.pl

Redakcja Sky-Radar.pl

Redakcja Sky-Radar.pl to zespół wytrawnych miłośników meteorologii, którzy łączą głęboką pasję z niezachwianym profesjonalizmem. Naszym celem jest dostarczanie dokładnych i aktualnych informacji o pogodzie oraz zjawiskach atmosferycznych. Dążymy do tego, aby dostęp do danych meteorologicznych był łatwy dla każdego, aby każdy mógł lepiej zrozumieć i przewidywać wpływ pogody na swoje życie codzienne. Nasza misja opiera się na podnoszeniu świadomości społecznej o znaczeniu zjawisk meteorologicznych i ich bezpośrednich konsekwencjach dla nas wszystkich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *