Czym są stacje pogodowe i dlaczego są potrzebne do prognozowania pogody

Stacje pogodowe są dla Ciebie najbliższym źródłem informacji o pogodzie w czasie rzeczywistym. Podczas prognozowania pogody należy ich używać razem z różnymi modelami pogodowymi. Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o stacjach meteorologicznych z tego artykułu.

Definicja stacji pogodowych

Stacje pogodowe lub stacje meteorologiczne to urządzenia do obserwacji pogody i zbierania różnych danych pogodowych wraz z satelitami, bojami meteorologicznymi, sondami meteorologicznymi i radarami. Ale stacje pogodowe są najbardziej — ponad 40 000 oficjalnych na całym świecie — więc jest to między innymi główny obiekt. Rejestrują dane w określonym miejscu na mapie i przesyłają je do centrów przetwarzania big data.

Najczęściej stacje są instalowane na ziemi, ale także na morzu na statkach, a nawet przy samolotach. Stacje są też często instalowane na lotniskach, gdzie ważne jest, aby stale mierzyć pogodę.

Na stacji, na której obserwacji dokonuje człowiek, informacje są rejestrowane co najmniej raz dziennie, na stacjach automatycznych — raz na godzinę.

Stacje pogodowe są monitorowane przez różne agencje rządowe krajów, w których się znajdują. Istnieje również Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) — specjalna agencja Narodów Zjednoczonych, która dba o to, by liczba stacji się nie zmniejszała, a system zbierania danych działał.

Istnieją również globalne i regionalne sieci stacji meteorologicznych analizujące różne parametry pogodowe. Na przykład Arizona Meteorological Network (AZMET) w Stanach Zjednoczonych lub Bureau of Meteorology AWS Network w Australii.

Stacje pogodowe

Jak działa stacja pogodowa?

Na „oficjalnych” stacjach meteorologicznych wiatr mierzymy na wysokości 10–15 m npm, czyli prędkość wiatru mierzymy nie na powierzchni, ale na pewnej wysokości. W tym celu kładzie się maszt, na którym z kolei montowana jest stacja.

Doskonale zdajesz sobie sprawę, że na szczycie masztu stacja może pokazywać Ci zupełnie inny wiatr niż teraz na poziomie gruntu lub wody. Ale tradycyjnie stacje pogodowe mierzą dokładnie na tej wysokości, a prognozę podaje się również dla wysokości 10 metrów, co również jest ważne do zrozumienia.

Przede wszystkim zbiera najważniejsze dane: temperaturę, ciśnienie atmosferyczne , wilgotność, prędkość i kierunek wiatru, wielkość opadów…

Następnie stacje morskie mierzą również temperaturę powierzchni morza, wysokość i okres fal oraz inne dane dotyczące morza.

Bardziej wyposażone stacje mierzą wskaźnik ultrafioletowy, wilgotność liści, wilgotność i temperaturę gleby, temperaturę wody w różnych naturalnych zbiornikach wodnych, takich jak jeziora i rzeki.

Meteostacje są bardzo różne. Mogą być duże i małe, mniej lub bardziej złożone, analogowe i cyfrowe…

Klasyczna analogowa profesjonalna stacja pogodowa składa się z następujących podstawowych przyrządów pogodowych:

  • termometr (temperatury powietrza i morza),
  • barometr (ciśnienie atmosferyczne),
  • higrometr (wilgotność),
  • piranometr (promieniowanie słoneczne),
  • deszczomierz (opady ciekłe),
  • rejestrator nasłonecznienia (ilość nasłonecznienia w jakimś miejscu lub regionie).

Prędkość i kierunek wiatru mierzy się za pomocą anemometru.

Stacje na lotniskach mogą być wyposażone w czujnik identyfikacji opadów (opadanie opadów), disdrometr (rozkład wielkości kropli), transmisjometr (widoczność), ceilometr (sufit chmury) i inne przyrządy.

Czas aktualizacji: oficjalny — co 3 godziny, nieoficjalny — w zależności od stacji. Istnieją automatyczne stacje pogodowe, które działają raz na 5 minut, raz na minutę, raz na 30 sekund i mogą się zepsuć i przez długi czas nic nie pokazywać.

Główne typy stacji pogodowych

Stacje pogodowe są podzielone na stacje „oficjalne” i „amatorskie”. „Oficjalne” to te, które są częścią sieci Światowej Organizacji Meteorologicznej. A „amatorzy” to wszyscy pozostali.

Te „oficjalne” działają według standardów. Oznacza to, że raz na 3 godziny — o godzinie 0, 3, 6 itd. — Światowy Bank Danych Meteorologicznych prześle nam pewne parametry mierzone według określonych standardów. Wiemy, czego się po nich spodziewać. Od „amatora” nie znamy. Nie wiemy, jak i gdzie są ustawione, czy zostały przetestowane itp. Na początek ważne jest, aby odróżnić jedno od drugiego. Ale bardzo przydatne są również stacje amatorskie. Nazywa się je również stacjami osobistymi lub domowymi.

Osobista stacja pogodowa to stacja, którą możesz zainstalować w swoim domu. Tak, możesz zbierać dane pogodowe wokół siebie i uzyskać prognozę pogody.

Składa się z dwóch głównych części: przyrządu (czujnika) do zbierania danych, który możesz umieścić w swoim ogrodzie lub na podwórku oraz wyświetlacza wewnątrz domu, dzięki czemu możesz poznać warunki zewnętrzne bez wychodzenia z domu.

Bezprzewodowe stacje pogodowe lub stacje pogodowe Wi-Fi nie używają żadnych przewodów ani nawet wyświetlaczy. Zbierasz dane bezpośrednio na swoim komputerze i używasz specjalnego oprogramowania, aby je odczytać.

Zazwyczaj takie domowe stacje pogodowe zbierają te same podstawowe dane pogodowe: temperaturę wewnątrz i na zewnątrz, prędkość wiatru i odczuwalny wiatr, wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne i inne — ale ogólnie dane są mniej w porównaniu z profesjonalnymi.

Stacje domowe przetwarzają dane i obliczają prognozę pogody na następne 12-24 godziny. W przypadku niektórych stacji można uzyskać prognozę pogody na 3-5 dni za pomocą sygnałów satelitarnych ( technologia WeatherDirect ). Na przykład stacje takie jak Aura, Galileo, Twister 300.

Niektóre stacje umożliwiają także współtworzenie globalnych sieci stacji pogodowych i wymianę danych z innymi użytkownikami w Internecie lub przez radio.

Różnica między stacjami pogodowymi a modelami pogodowymi

Jak się właśnie okazało, głównym źródłem danych pogodowych jest stacja pogodowa. Możesz również uzyskać prognozę krótkich i średnich okresów dla swojego terytorium ze stacji.

Modele pogodowe robią to samo, ale to większa sprawa. Jest to program, który wykorzystuje dane z pomiarów meteorologicznych jako wstępne informacje o stanie atmosfery na całym świecie i przedstawia je jako gotową prognozę pogody, poprzez rozwiązywanie układów równań hydrofizycznych. Na poziomie regionalnym lub globalnym.

Zadanie obliczania prognozy pogody dla większego terytorium jest tak skomplikowane, że biorą w nim udział najpotężniejsze superkomputery świata. Innymi słowy, modele pracują z ogromną ilością danych (Big Data) i na dużych obszarach.

Ponadto model wykorzystuje dane nie tylko ze stacji pogodowych, ale także z innych wymienionych powyżej źródeł.

Meteostacjom można ufać i używać w takim samym stopniu, jak modelom pogodowym, ale z meteostancji można uzyskać informacje o warunkach pogodowych z najbliższego źródła jej gromadzenia. Tak więc, jeśli chcesz poznać dane w czasie rzeczywistym w pobliżu, sprawdź stację.

Wady stacji pogodowych

Na stacje pogodowe mają oczywiście wpływ okoliczne budynki i topografia. Zdecydowana większość stacji meteorologicznych znajduje się na lądzie. Dają więc nieco inny wiatr na lądzie niż na wodzie, ponieważ ma na niego wpływ całe otoczenie. Myślę, że często sam to odczułeś, że stacja pogodowa i generalnie wiatr są trochę lub dużo inne na lądzie niż kiedy wychodzisz.

Redakcja Sky-Radar.pl

Redakcja Sky-Radar.pl

Redakcja Sky-Radar.pl to zespół wytrawnych miłośników meteorologii, którzy łączą głęboką pasję z niezachwianym profesjonalizmem. Naszym celem jest dostarczanie dokładnych i aktualnych informacji o pogodzie oraz zjawiskach atmosferycznych. Dążymy do tego, aby dostęp do danych meteorologicznych był łatwy dla każdego, aby każdy mógł lepiej zrozumieć i przewidywać wpływ pogody na swoje życie codzienne. Nasza misja opiera się na podnoszeniu świadomości społecznej o znaczeniu zjawisk meteorologicznych i ich bezpośrednich konsekwencjach dla nas wszystkich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *