Czym są alerty wiatrowe?

Czym są alerty wiatrowe i jak z nich korzystać?

  • Post author:
  • Reading time:5 mins read

Aby z wyprzedzeniem dowiedzieć się o wzroście prędkości wiatru, zmianie kierunku wiatru lub innych parametrach wiatru, możesz potrzebować alertów wiatrowych. Dowiedzmy się, czym one są i jak je wykorzystać do uprawiania sportu i aktywności na świeżym powietrzu.

Czym są alerty wiatrowe?

Ogólnie, alerty wiatrowe to wiadomości o wzroście wiatru tworzone przez różne służby meteorologiczne i wydziały ratunkowe miast. Z reguły są to pilne krótkie wiadomości zawierające informacje o tym, kiedy, gdzie i na jak długo spodziewany jest wzrost wiatru.

Ostrzeżenia przed wiatrem, zegarki i porady, takie jak te z amerykańskiej National Weather Service, to różne rodzaje alertów wiatrowych:

  • Obserwacja wiatru oznacza, że ​​istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia pogodowego. Zwykle obejmuje duży obszar i długie okresy czasu i służy do ostrzegania przed dość trudnymi warunkami pogodowymi.
  • Poradnik dotyczący wiatru jest powszechnie używany do zgłaszania mniej surowych warunków pogodowych, takich jak wiatr, burze lub mróz.
  • Ostrzeżenie przed wiatrem oznacza, że ​​prawdopodobieństwo wystąpienia warunków atmosferycznych jest bardzo duże, ich wystąpienie jest nieuniknione. Używany przez krótki czas.
    Alerty są bardzo ważne dla bezpieczeństwa. Na przykład w portach, gdy prędkość wiatru wzrasta, załoga jest pilnie wzywana na pokład, aby przedsięwziąć wszelkie środki, aby statek nie został wyniesiony z nabrzeża do morza.

Jak szybki i silny wiatr można uznać za niebezpieczny?

Średnie prędkości wiatru w pobliżu powierzchni ziemi są bliskie 5-10 m/s i rzadko przekraczają 12-15 m/s. W silnych wirach atmosferycznych i burzach w umiarkowanych szerokościach geograficznych może osiągnąć 30 m/s, a w niektórych porywach — 60 m/s. W huraganach prędkość wiatru dochodzi do 65 m/s, a w porywach nawet do 100 m/s, sądząc po zniszczeniach, jakie powodują.

Ostrzeżenia o silnym wietrze są wydawane, gdy wiatry stają się niszczące — od punktu 8 w skali Beauforta, czyli od 17 m/s. Przy tej prędkości zaczyna łamać gałęzie drzew. Od 20 m/s gonty są zrywane z dachów, a od 24 m/s (to już 10 w skali Beauforta) wiatr może wyrywać drzewa z korzeniami i niszczyć budynki.

Zdarzają się również porywy wiatru — krótkotrwałe i silne ruchy powietrza. Innymi słowy, jest to wiatr, który gwałtownie wzmaga się przez kilka sekund. Zjawisko, kiedy porywy są szczególnie silne i nagłe, nazywamy szkwałem lub szkwałem.

Dlaczego silny wiatr nie zawsze jest zły?

Silny wiatr może być nie tylko destrukcyjny, ale także korzystny dla człowieka:

  • W naturze przenosi pyłki wielu roślin. Przyczynia się to do rozwoju rolnictwa oraz utrzymania dobrostanu ekologicznego i różnorodności regionów.
  • Elektrownie wytwarzają energię elektryczną dzięki wiatrowi. Na przykład w Danii takie źródła wytwarzają prawie 50% całej energii elektrycznej.
  • Ponadto niemożliwe jest uprawianie ekstremalnych sportów wiatrowych i aktywności na świeżym powietrzu bez wiatru o określonej prędkości, kierunku i innych parametrach.

Do jakich sportów potrzebuję alertów wiatrowych?

Wiele aktywnych sportów jest bezpośrednio zależnych od wiatru, ponieważ w nich ruch odbywa się pod wpływem siły wiatru. Aby używać żagli, skrzydeł i latawców i ćwiczyć windsurfing, wszystkie rodzaje kitesurfingu i jachtingu, potrzebujesz co najmniej kilku metrów na sekundę — w przeciwnym razie jeździec po prostu nie ruszy się ze sprzętem.

Podczas szybownictwa, paralotniarstwa i innych ważny jest również ruch powietrza — w takich sportach ciągle trzeba łapać pionowe prądy i przemieszczać się między nimi.

W przypadku wszystkich tych sportów konieczne jest posiadanie szybkich alertów wiatrowych, aby wiedzieć, kiedy, gdzie, z jaką prędkością i jak długo będzie wiać. Jest to konieczne, aby ustalić, czy można uprawiać sport, a wręcz przeciwnie, nie byłoby zbyt niebezpieczne.