GFS lub GFS27 to jeden z dwóch głównych globalnych modeli prognozowania pogody na świecie, na równi z ECMWF, jednak pierwszy jest uważany za najczęstszy spośród wszystkich modeli. Innymi słowy, jeśli teraz patrzysz na prognozę pogody dla świata lub Twojego miasta lub regionu, prawdopodobnie pochodzi z jednego z tych dwóch modeli.
W tym poście dowiesz się o GFS, jego zasadzie działania i głównych funkcjach oraz gdzie znaleźć prognozę pogody według tego modelu.
Czym jest model prognozy pogody GFS27?
GFS (Global Forecast System) jest najbardziej znanym globalnym modelem pogody i jest aktualizowany co sześć godzin przez National Centers for Environmental Prediction (NCEP) w Stanach Zjednoczonych.
W rzeczywistości składa się z 4 oddzielnych modeli, które współpracują ze sobą, aby namalować dokładny obraz warunków pogodowych: modele atmosferyczne, oceaniczne, lądowe/glebowe i morskie.
Nie uwzględnia jednak topografii i kształtów linii brzegowej, więc nie jest zbyt dokładna dla miejsc położonych w pobliżu zbiorników wodnych. Dobre dla oceanów.
Jakie są główne cechy modelu pogodowego GFS i jak to działa?
Model GFS ma różne rozdzielczości 27 km. Rozdzielczość to odległość między dwoma punktami siatki modelu pogody. Większe rozdzielczości od 50 do 10 km są zwykle stosowane na stosunkowo płaskich terenach, podczas gdy pasma górskie wymagają, aby węzły były znacznie bliżej siebie, zwykle 5, 2 lub 1 km.
Przewidywana głębokość modelu pogodowego GFS27 wynosi 10 dni. Głębokość prognozy pogody to liczba godzin lub dni, dla których prognoza jest sporządzana. Z reguły im mniejsza głębokość, tym dokładniejsza jest prognoza.
Krok prognozy GFS to 1 godzina. Krok prognozy dotyczy tego, jak długo możesz zobaczyć prognozę w aplikacji lub na stronie internetowej. Istnieją dwa główne typy kroków: 1 godzina i 3 godziny.
Częstotliwość aktualizacji GFS27 to 4 razy dziennie. Częstotliwość aktualizacji prognozy to regularny przedział czasu, po którym nowe dane prognozy są otrzymywane z superkomputerów. Istnieją modele takie jak HRRR z aktualizacjami 24 razy dziennie, ale generalnie częstotliwość aktualizacji modeli pogodowych to 1, 2, a raczej 4 razy dziennie.
Podsumujmy główne cechy modelu GFS:
- Rozdzielczość: 27 km
- Głębokość prognozy: 10 dni
- Krok: 1 godzina
- Częstotliwość aktualizacji: 4 razy dziennie