Co to jest prognoza pogody i jak to działa?

W tym artykule omówimy ogólnie, czym jest prognoza pogody i jak ona działa. Są cztery ważne rzeczy, o których należy wiedzieć.

Punkt

Prognoza, do której jesteśmy przyzwyczajeni, jest wynikiem złożonej pracy wielu formuł i algorytmów.

Punktem jest miejsce, dla którego obliczona jest prognoza. Weźmy punkt na mapie, na przykład miejsce do uprawiania narciarstwa alpejskiego. Możemy obliczyć dla niego pewne parametry – wilgotność, opady, zachmurzenie itp. Są to warunki początkowe dla złożonego układu równań.

To tylko fragment równań rozwiązywanych przez superkomputery. Są one regularnie rozwiązywane za kilka punktów na raz.

Siatka

Punkt to punkt, dla którego wyliczamy prognozę wprowadzając dostępne parametry.

Obliczanie prognoz dla każdego metra kwadratowego jest zbyt kosztowne. Dlatego stosuje się interwały, na przykład prognozę dla każdego punktu z interwałem 1 km.

Te punkty tworzą siatkę.

Model

Rozwiązaniem złożonych równań dla wielu lokalizacji jest model prognostyczny.

Zgodnie z modelem prognoza nie zmienia się między punktami. Dlatego model o mniejszej rozdzielczości (1mm) będzie dokładniejszy niż model 10 czy 20 km.

Aby poznać pogodę w pewnym momencie, najpierw potrzebny jest obraz globalny – to właśnie robią modele globalneModele globalne  – GFS, ECMWF, ICON Global.

Modele regionalne działają na określonym terytorium. Na przykład WRF8 obejmuje tylko Europę, globalny GFS27 – cały świat. Modele lokalne  – AROME, OpenWRF, WRF, NEM.

Dane

Modele muszą być stale „karmione”. Głównymi źródłami danych są stacje pogodowe , satelity, radary.

Atmosfera ziemska to bardzo złożony system, dlatego absolutnie dokładna prognoza jest niemożliwa. Prognoza jest dokładna w 90% na dziś i jutro, 75% w okresie 7 dni i znacznie mniej w miesiącu. Lepiej nie ufać prognozie dłuższej niż 14 dni.

Redakcja Sky-Radar.pl

Redakcja Sky-Radar.pl

Redakcja Sky-Radar.pl to zespół wytrawnych miłośników meteorologii, którzy łączą głęboką pasję z niezachwianym profesjonalizmem. Naszym celem jest dostarczanie dokładnych i aktualnych informacji o pogodzie oraz zjawiskach atmosferycznych. Dążymy do tego, aby dostęp do danych meteorologicznych był łatwy dla każdego, aby każdy mógł lepiej zrozumieć i przewidywać wpływ pogody na swoje życie codzienne. Nasza misja opiera się na podnoszeniu świadomości społecznej o znaczeniu zjawisk meteorologicznych i ich bezpośrednich konsekwencjach dla nas wszystkich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *