Długoterminowa prognoza pogody

Co oznacza długoterminowa prognoza pogody?

  • Post author:
  • Reading time:9 mins read

Najczęstsze są prognozy pogody na 3 i 10 dni. Możesz także zobaczyć prognozy na 5, 7 i 14 dni. Ale co właściwie oznaczają te liczby? Czy możemy ufać prognozie na więcej niż dwa tygodnie, a nawet miesiąc? Zajmijmy się wszystkimi prognozami długoterminowymi.

Jaka jest ogólnie prognoza pogody?

Prognoza pogody to przewidywanie warunków pogodowych, które wystąpią w przyszłości. Można to zrobić na kilka sposobów.

Najnowocześniejszą i najdokładniejszą metodą przewidywania pogody jest modelowanie numeryczne. Istnieją dobrze znane prawa fizyczne, które razem opisują ruch powietrza i zmiany warunków w każdym miejscu.

Meteorolodzy wykorzystują specjalne stacje obserwacyjne do zbierania danych pogodowych na całym świecie. Następnie używają specjalnych komputerów, które wykorzystują te prawa fizyczne, aby przekształcić przeszłe i obecne warunki pogodowe w prognozę pogody.

Długość prognozy pogody

Dlaczego prognoza pogody jest zwykle tworzona na 3 i 10 dni?

Prognoza zawsze dotyczy czasu w przyszłości. W przeszłości nie ma prognozy pogody. (Ale jest na przykład historia pogody, którą można również wykorzystać do przewidywania stanu atmosfery w przyszłości.)

Dowiedzmy się więc, co właściwie oznaczają różne czasy trwania prognozy pogody:

Prognoza pogody na 3 dni

3 dni to zwykle okres średniookresowej prognozy pogody. Mówiąc o plenerze, ten okres czasu jest wystarczająco długi, aby zaplanować niektóre działania, ale jednocześnie jest wystarczająco krótki, aby mieć wysoką dokładność prognoz.

To pochodzi z meteorologii synoptycznej: większość cyklonów i antycyklonów żyje około tygodnia. A około 3 dni to okres, w którym jeden konkretny cyklon lub antycyklon wpływa na jedno konkretne miejsce. W tym przypadku warunki pogodowe można przewidzieć z największą dokładnością. Oczywiście są to tylko wartości średnie, a zmienność na całym świecie jest bardzo duża.

Jak dokładna jest prognoza na 3 dni? Średnia wartość wynosi około 90%. Ale w różnych przypadkach dokładność może się różnić. Na przykład na obszarach górskich jest znacznie niższy niż w samolotach. Należy również pamiętać, że groźne zdarzenia pogodowe są przewidywane znacznie gorzej niż spokojna pogoda.

Prognoza pogody na 10 dni

10 dni to typowy okres prognozy pogody na dalekie odległości. Ten okres jest wystarczająco długi, aby zaplanować zajęcia na świeżym powietrzu nawet na kolejny weekend. I jest to najdłuższa prognoza, która ma przynajmniej niewielką dokładność. O co chodzi?

Z praw fizycznych opisujących dynamikę atmosfery meteorolodzy wiedzą, że atmosfera „zapomina” o swoim obecnym stanie w ciągu 14 dni. Oznacza to, że bez względu na to, co się teraz dzieje z pogodą, w ciągu 14 dni obecna sytuacja może zmienić się w dowolnym kierunku.

14 dni to „teoretyczna granica” przewidywania pogody. Nie możemy przewidzieć pogody na dłużej niż 14 dni. Jednak nasze metody przewidywania pogody są nadal niedoskonałe, więc rzeczywisty limit jest nieco niższy i wynosi około 10 dni. Stąd pochodzi ta liczba dni.

Tak więc prognoza 10-dniowa jest jednym z dwóch głównych okresów w prognozowaniu pogody, razem z 3-dniową prognozą pogody. Daje najdłuższą możliwą prognozę, ale w przeciwieństwie do 3-dniowej prognozy ma niższy wskaźnik sukcesu i należy jej używać ostrożnie.

Jak dokładna jest prognoza na 10 dni? Logiczne jest założenie, że im dłuższy okres prognozy, tym mniej jest ona dokładna. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, rozumieć i pamiętać to mówienie o prognozowaniu pogody. Może być również niższy na obszarach górskich. Prognoza na 10 dni może być wykorzystana tylko do pierwotnego zrozumienia warunków. Korzystaj więc także z historii pogody.

Prognoza pogody - 14 dni

Jaka jest różnica między różnymi czasami prognoz?

Prognoza pogody na 1 dzień

Prognoza na 1 dzień jest najdokładniejsza ze wskaźnikiem powodzenia około 96-98%. Możesz mu zaufać nawet w trudnych warunkach, ponieważ większość przyszłych zmian pogody można zauważyć co najmniej 1 dzień przed ich wystąpieniem. Pamiętaj, że najtrudniejszym do przewidzenia jest ulewny deszcz.

Prognoza pogody na 5 dni

Prognoza pogody na 5 dni ma ok. 80% dokładności. Podobnie jest z prognozą 3 dni, ponieważ ma długość mniejszą niż średnia cyklonów i antycyklonów.

Prognoza pogody na 7 dni

Dokładność prognozy 7-dniowej wynosi 70%. Podobnie jest z prognozą 3 dni i 5 dni, ponieważ ma również długość mniejszą niż średnia cyklonów i antycyklonów.

14-dniowa prognoza pogody

Ze względów fizycznych prognoza na 14 dni jest teoretycznym limitem przewidywania pogody. Począwszy od tego czasu, każda prognoza ma równe szanse, aby się wydarzyć lub nie. Prognoza jest losowa.

Prognoza pogody na 21 dni

Okres takiej prognozy pogody jest dłuższy niż teoretyczna granica prognozy. Tak więc prognoza na tak długi czas pokazuje, jak wszystko może być, ale nie może pokazać, jak wszystko będzie. Może być używany tylko do sprawdzania warunków pogodowych, które mogą wystąpić w okolicy.

30-dniowa prognoza pogody

To samo dotyczy prognozy pogody na miesiąc.

Prognoza pogody długoterminowa

Do jakich sportów nadaje się 3-dniowa i 10-dniowa prognoza pogody?

Trzydniowa prognoza bardzo dobrze pasuje do każdego sportu, który można uprawiać na płaskim terenie, np. na rowerze miejskim, ale także w jeziorze, morzu lub oceanie: kite- i windsurfing, surfing…

W górach przydaje się do zrozumienia warunków pogodowych. Ale jeszcze raz: nie polegaj na tym całkowicie. Pogoda w górach może się często, znacząco i nieprzewidywalnie zmieniać. Ekstremalne zdarzenia pogodowe (takie jak burze itp.) często można przewidzieć tylko na kilka godzin przed ich wystąpieniem na jakimkolwiek terytorium.

Jeśli uprawiasz sport w górach — piesze wędrówki, kolarstwo, paralotniarstwo, narciarstwo, snowboard i inne, sprawdź najnowsze prognozy, jeśli uprawiasz sport w miejscu, w którym takie imprezy są możliwe — przynajmniej na jeden dzień.

Prognoza na 10 dni jest równie odpowiednia dla każdego sportu i aktywności na świeżym powietrzu.

Nie należy jednak na niej polegać w określonych wartościach temperatury, prędkości wiatru itp. na 100%. Może służyć do ogólnego zrozumienia sytuacji: temperatura rośnie, wiatr się wzmacnia i tak dalej.

Sprawdź również najnowsze prognozy ekstremalnych warunków pogodowych, jeśli taka pogoda jest możliwa w Twojej okolicy.